Praktiline juhend: kuidas puhastada auto valuvelgi kontaktivabalt, vältides kahjustusi


Vastab SP Studio kaasasutaja Mait Müts, kellel on veljeäris 20+ aasta pikkune kogemus ja kes on ka Wheel Dadddy rahvusvahelise organisatsiooni Scandinavan Chapter-i president.

Valuveljed lisavad autole stiilse ja viimistletud välimuse, kuid need võivad  Eestimaa oludes päris kiiresti kaotada oma sära mustuse, piduritolmu ja muude saasteainete tõttu. Velgede puhtana hoidmine ei paranda mitte ainult auto üldist välimust, vaid pikendab ka velgede eluiga. Kahjuks puhastavad paljud inimesed oma valuvelgi valesti, põhjustades kriimustusi, korrosiooni ja muid kahjustusi. Selles juhendis vaatleme parimaid viise, kuidas puhastada valuvelgi ilma füüsilise kontaktita ja vigu, mida puhastamisel vältida.

Miks on kontaktivaba puhastamine parim valik?

Parim viis valuvelgede puhastamiseks on kontaktivaba meetod. See tehnika kasutab keemilisi puhastusvahendeid ja survepesu, et eemaldada mustus ilma velje pinda füüsiliselt hõõrumata. Vale materjalide kasutamine või liigne hõõrumine võib kahjustada velgede viimistlust, mistõttu on kontaktide vältimine väga oluline.

Levinud vead, mis kahjustavad valuvelgi

Enne kui hakkame parimaid tavasid vaatama, uurime, milliseid vigu tehakse sageli valuvelgede puhastamisel:

  1. Karedate harjade või švammide kasutamine


    Paljud autoomanikud usuvad, et velgede puhastamiseks tuleb kasutada jäika tugevat harja või karedat švammi, et mustusest lahti saada. Kahjuks võivad need materjalid jätta valuveljele mikro-kriimustusi, eriti kui nendega liiga tugevalt hõõruda. Aja jooksul need väikesed kriimustused kogunevad, tuhmistades velgede läike ja muutes need korrosioonile vastuvõtlikumaks.

  2. Liiga tugevate kemikaalide kasutamine


    Mõned autoomanikud kasutavad tugevatoimelisi puhastusvahendeid, nagu rasvaeemaldajad, pleegitajad või happelised puhastusained, et kiiremini mustusest vabaneda. Kuigi need tooted võivad eemaldada mustuse, võivad need samuti kahjustada velgede kaitsekihti või viimistlust, mis muudab veljed vastuvõtlikuks oksüdatsioonile, roostele ja värvimuutustele.

  3. Velgede puhastamine kuumalt


    Velgede puhastamine kohe pärast sõitu, kui need on veel kuumad, võib põhjustada puhastuslahuste kiiret aurustumist ja plekke. Veelgi hullem, kui kuumadele velgedele valada külma vett, võib see põhjustada termilist šokki, mis võib velgedesse pragusid tekitada või metalli nõrgestada,


  4. Velgede kaitsevahendi kasutamata jätmine


    Paljud jätavad pärast puhastamist velgedele kaitsevaha lisamata. See jätab valuveljed kaitseta piduritolmu, soola ja mustuse eest, mis kogunevad ja kahjustavad velgi pika aja jooksul.


  5. Majapidamispuhastusvahendite või kõrge survega survepesurite kasutamine


    Võib tunduda mugav haarata majapidamispuhastusvahend või kasutada survepesurit maksimaalsel võimsusel, kuid need meetodid võivad teha rohkem kahju kui kasu. Paljud majapidamispuhastusvahendid sisaldavad kahjulikke kemikaale ning liiga tugev surve survepesurist võib kahjustada velgede viimistlust või isegi velgi mõlkida.

Kuidas puhastada valuvelgi: ohutud meetodid

Nüüd, kui oleme vaadanud levinud vigu, tutvustan viit praktilist soovitust, kuidas oma valuvelgi õigesti puhastada, keskendudes kontaktivabadele meetoditele.

1. Alusta kontaktivaba veljepuhastusvahendiga

Esimene samm kontaktivaba puhastamise juures on kasutada spetsiaalset veljepuhastusvahendit. Need on keemilised spreid, mis on mõeldud mustuse, piduritolmu ja muude saasteainete eemaldamiseks ilma füüsilise hõõrumiseta. Kuidas neid kasutada?

  • Pihusta veljepuhastusvahendit ühtlaselt kogu veljele, tagades, et kõik pinnad on kaetud.

  • Lase vahendil mõni minut mõjuda, et see saaks mustuse pinnalt eraldada.

  • Loputa vahend õrna veevooluga, kas vooliku või madala rõhuga survepesuri abil. Vajadusel korda protsessi, mitte ära hõõru intensiivsemalt.

Praktilinse soovitus: otsi pH-neutraalset puhastusvahendit, mis oleks õrn velgede pinnale, kuid tõhus mustuse eemaldamisel.

2. Survepesu, kuid ainult ohutult kauguselt

Kui otsustad kasutada survepesurit, pea alati meeles hoida ohutut kaugust velgedest. Liigne surve võib kahjustada velje viimistlust. Järgnevalt mõned soovitused, kuidas seda õigesti teha.

  • Sea survepesur keskmisele või madalale seadistusele. Liiga kõrge rõhk võib värvi lahti lüüa või velje pinda kriimustada.

  • Hoia pihusti vähemalt 30 cm kaugusel velgedest, et vältida juhuslikke kahjustusi.

  • Kasuta ventilaatorikujulist pihustusotsa, et jaotada vesi ühtlaselt üle velje, eemaldades mustuse ja tolmu.

Praktilinse soovitus: 1200-1800 PSI survepesur on ideaalne, et velgi puhastada ilma neid kahjustamata.



3. Kaitsevaha lisamine

Kui veljed on puhtad, on aeg kaitsta neid veljevahaga. Need tooted loovad kaitsekihi, mis hoiab veljed puhtamana ja kaitstuna mustuse, soola ja piduritolmu eest. Kuidas seda praktiliselt teha?

  • Veendu, et veljed oleksid pärast puhastamist täiesti kuivad.

  • Kanna kaitsevahend või tihend velgedele vastavalt toote juhistele. Tavaliselt hõlmab see väikese koguse toote hõõrumist pinnale ja poleerimist mikrokiudlapiga.

  • Lase vahendil või tihendil kõveneda, et moodustuks kaitsev kiht.

Praktilinse soovitus: Korda kaitsekihti iga paari kuu tagant, et hoida veljed pikka aega kaitstuna.

4. Regulaarne loputamine mustuse kogunemise vältimiseks

Üks lihtsamaid ja tõhusamaid viise hoida oma velgi puhtana, ilma neid kahjustamata, on neid regulaarselt loputada. Isegi kui sa ei tee täispuhastust, piisab vooliku või survepesuri kasutamisest iga paari nädala tagant, et eemaldada mustus ja piduritolm. Soovitused siis täpsemalt on alljärgnevad.

  • Kord nädalas või iga paari nädala järel kasuta voolikut või madala rõhuga survepesurit, et velgedelt mustust maha loputada.

  • Keskendu piduritolmu eemaldamisele, kuna see võib olla korrosiivne, kui see jääb liiga kauaks peale.

Praktilinse soovitus: Regulaarne loputamine muudab hilisemad süvapuhastused lihtsamaks ja vähem kahjustavaks.

Kokkuvõte: puhasta valuvelgi regulaarselt ja iga kord õigesti

Valuveljed on investeering, mis parandab nii auto välimust kui ka jõudlust. Regulaarse kontaktivaba puhastamise abil saad säilitada nende välimuse ilma kahjustusteta. Vältides levinud vigu, nagu abrasiivsete tööriistade kasutamine, karmide kemikaalide pealekandmine või liiga tugev surve, on võimalik hoida veljed laitmatus korras. Kasuta kontaktivabu puhastusvahendeid ja madala rõhuga loputust, ning lisa alati kaitsevaha või -tihend, et tagada velgede pikaajaline sära ja vastupidavus. Samuti ära unusta, et aeg-ajalt tasub lasta oma valuvelgedele heita pilk ka profil - näiteks SP Studio spetsialistidel.

Previous
Previous

Valuvelgede hooldus ja taastamine: Mida peaks teadma?

Next
Next

Kuidas üritatakse ise taastada vanemaid ja kahjustunud velgi ja miks see pole enamasti hea mõte