Valuveljed ja talv - mida tasub teada


Talv on kohe saabumas. Küsisime SP Studio spetsialistidelt, mida peaks valuvelgede omanikud teadma seoses talvega niny kuidas on mõttekas valmistuda. Talvehooaeg ei mõjuta ainult rehve ja auto välimust, vaid ka midagi enamat – sõiduki valuvelgi, mis on pidevalt avatud karmidele ilmastikuoludele. Eestis, kus talv toob endaga kaasa soolatud teed, pideva niiskuse ja suure temperatuurikõikumise, peavad autojuhid oma valuvelgedele erilist tähelepanu pöörama.

Tõelised veljehuvilised teavad: kaks komplekti on parem kui üks

Kogenud veljehuvilistest autoomanikud omavad enamasti kahte jooksu velgi:  suve- ja talvekomplekt. Tihti valitakse talveks odavam ja vastupidavam komplekt, mis suudab taluda soola, niiskuse ja külma kahjustusi. See säästab väärtuslikumat ja esindusklikumat suvekomplekti, säilitades nende väljanägemise ja kvaliteedi. Kuigi topeltkomplekti omamine on parim valik, on paljudel siiski vaid üks komplekt – ja sellisel juhul tuleb teha teadlikke samme talveks ettevalmistamisel.

Kuidas valmistuda talveks, kui sul on ainult üks komplekt valuvelgi?

Kui sul pole kahte komplekti, siis on võimalik oma olemasolevad veljed talveks ette valmistada ja nii vähendada talviste kahjustuste riski. Alustuseks võib kasutada korrosioonikindlaid kaitsevahendeid, mis loovad velgedele kaitsva kihi, vähendades soola ja niiskuse mõju. Samuti on soovitatav katmiseks kasutada spetsiaalseid vahasid, mis lisavad lisakaitse. Kuid ainult katmine ei ole piisav – oluline on ka regulaarne hooldus talveperioodil, sealhulgas õrn pesu, et eemaldada kogunenud soola ja mustust.

Miks Eesti talv on valuvelgedele eriti karm?

Eestis on talvised olud väga muutlikud ja just see muudab need velgedele erakordselt kahjulikuks. Soolatud teed tekitavad metallist pinnale korrosiooni, mis sööb ennast ajapikku sügavamale. Pidev niiskus ja märgade teede mõju kiirendab roostet ja võib põhjustada oksüdatsiooni, mis rikub velgede väljanägemist ja võib vähendada nende tugevust. Temperatuuri kõikumine, kus vahelduvad sulad ja külmumised, tekitab mikropraod, mis hakkavad aja jooksul laienema ja võivad viia suuremate kahjustusteni, muutes veljed lõpuks ebakindlaks.

Levinumad talvekahjustused ja nende mõju

Talvistes tingimustes on levinud probleemideks korrosioon, soolajäljed, mikropraod ja oksüdatsioon. Korrosioon ja soola mõju mitte ainult ei riku velgede välimust, vaid vähendavad ka nende kestvust ja võivad mõjutada sõiduki turvalisust. Mikropraod tekivad kiirete temperatuurimuutuste tõttu, mis võivad hiljem suureneda ja isegi põhjustada velje purunemise riski.

Kuidas hooldada oma valuvelgi talveperioodil?

Hoidmaks oma velgi parimas võimalikus seisukorras läbi talve, tuleks neid regulaarselt pesta ja puhastada. Vältige abrasiivseid puhastusvahendeid, mis võivad kaitsekihti kahjustada – eriti oluline on kasutada õrnatoimelisi, kuid tõhusaid puhastusvahendeid, mis ei riku velje viimistlust. Tõsiste kahjustuste vältimiseks on oluline pöörata erilist tähelepanu velgedele ka pärast talviseid reise soolatud teedel.

Mida vältida ja jälgida talvel?

Libedad teeolud ja suurenenud aukude tekkimise oht on samuti velgedele kahjulikud. Libedal teel sõites võib auto kergemini äärekividesse põrgata, mis võib rikkuda velgede kuju ja tasakaalu. Kui velg saab kriimustusi või mõlke, siis võib see mõjutada sõiduki juhitavust ja muuta sõitmise ebaturvaliseks. Seega, ole talvistes oludes sõites ettevaatlik ja hoia pidevalt silm peal velgede seisukorral.

Soovitused talveperioodiks – SP Studio toetus sinu velgede hoolduseks

Eestis talvised olud tähendavad seda, et sinu auto veljed vajavad regulaarset tähelepanu ja hooldust. SP Studio pakub professionaalset teenust, mis aitab kaitsta ja säilitada sinu valuvelgi, et need oleksid valmis ka kõige raskemateks tingimusteks. Oleme rahvusvahelise Wheel Daddy võrgustiku liige, mis garanteerib meie oskuste kõrge taseme ja kvaliteedi.

Previous
Previous

Kärol Metsmaa – Suure südame ja kuldsete kätega SP Studio juhataja

Next
Next

Kvaliteetsed veljetootjad, kelle toodangut sageli SP Studios näeb