Mida tasub teada valuvelgedest - ära unusta baasteadmisi


Kui auto entusiastid räägivad oma sõiduki täiustamisest, on valuveljed sageli esimeste seas, mida soovitatakse järgmisele tasemele viia. SP Studio, Baltikumi ainus Wheel Daddy võrgustiku liige, toob teieni ülevaate valuvelgede põhilistest faktidest, nende eelistest ja kasutusvõimalustest. See väike juhend on koostatud kõigi jaoks, kes soovivad teada rohkem valuvelgede taustast ning mitte eksida põhimõttelistes faktides soeses valuvelgedega. Kui tead põhilist, siis oskad selles maailmas paremini orienteeruda. 


Mis on valuveljed ja miks need on eelistatumad

Valuveljed on valmistatud alumiiniumi, magneesiumi või muude metallisulamide segudest, pakkudes suurepärast tugevuse ja kaalu suhet võrreldes terasvelgedega. Sulamite kergem kaal aitab vähendada sõiduki nn „vedrustamata kaalu”, mis tähendab, et auto reageerib teekonarustele kiiremini ja sujuvamalt. Lisaks tagavad valuveljed parema kiirenduse ja pidurdamise, parema kütusekulu ja üldise sõidumugavuse.

Ehkki terasveljed võivad olla lihtsama kujundusega ja kaetud plastkapslitega, võimaldavad valuvelgede valmistamisviisid keerukamaid kujundeid ja avatud kodaraid, mis aitavad tõhusamalt kuumust hajutada.


Valuvelgede erinevad tüübid

Valuvelgi on saadaval mitmesugustes kujundustes ja konstruktsioonides, kuid üldiselt saab need jagada järgmisteks põhitüüpideks:

  1. Üheosalisedvaluveljed. Need on valmistatud ühest metallitükist ja on tänapäeval kõige levinumad sõiduautodes. Üheosalise disainiga velgedel on puhas välimus ja tugev konstruktsioon, mis pakub võimalust erinevateks kodarate kujudeks ja disainiks.

  2. Kaheosalised valuveljed. Kaheosalised valuveljed koosnevad kahest osast: sisemisest veljest ja välimisest veljerõngast, mis on omavahel kokku keevitatud või poltidega ühendatud. Kaheosalised veljed pakuvad rohkem kohandamisvõimalusi läbimõõtude, sügavuse ja disainielementide osas.

  3. Kolmeosalised valuveljed. Kolmeosalised valuveljed võimaldavad veelgi rohkem kohandamisvõimalusi. Need koosnevad sisemisest ja välimisest veljest ning keskmisest kodarate osast. Kolmeosaline konstruktsioon võimaldab sügavat ja kohandatavat kujundust ning kergemate äärekivi vigastuste parandamist.

  4. Sepistatud valuveljed. Sepistatud veljed sobivad rasketesse oludesse ja võistlussõitudesse. Sepistamise protsess võimaldab valmistada keerukaid disaine, kuid madalam toorikute saagis muudab need oluliselt kallimaks.

  5. Süsinikkiust veljed. Eksklusiivsed sõidukid ja eliitvõistlusautod hakkavad üha rohkem kasutama süsinikkiust velgi, mis pakuvad erakordset jäikust ja väiksemat massi. Kuid süsinikkiu valmistamise protsess on keeruline ja kallis, mis tähendab, et need on pigem haruldus.

  6. Flow-Formed valuveljed. See spetsiaalne tootmisprotsess kasutab tavalist valatud valuvelge, millele avaldatakse äärmiselt tugevat rõhku, et alumiinium pressitaks oma lõplikku kuju. Flow-forming tehnoloogia võimaldab sujuvamaid ja tugevamaid kõverusi võrreldes otsese valamisega.

Valuvelgede põhimõttelised eelised

a. Paranenud juhitavus ja kontroll – Kergem pöördemass võimaldab vedrustusel reageerida teekonarustele kiiremini ja täpsemalt.

b. Kiirem kiirendus – Kergemad sulamimaterjalid vähendavad sõiduki mootori koormust, mis omakorda tagab kiirema kiirenduse.

c. Parem pidurdustõhusus – Valuvelgede väiksem mass aitab pidurdada sujuvamalt, kuna on vähem soojusenergiat, mida tuleb juhtida.

d. Paranenud kütusekulu – Väiksem kaal võib EPA hinnangul parandada kütusekulu umbes 2%, vähendades inertsi.

e. Vastupidavus erinevates ilmastikutingimustes – Erinevalt vanadest terasvelgedest, mis võivad korrodeeruda, on valuveljed vastupidavamad ja hoiavad paremini oma välimust isegi ekstreemsetes oludes.

Valuvelgede eelised võrreldes terasvelgedega

Terasveljed on küll odavad ja vastupidavad, kuid raskemad ja kalduvamad korrosioonile. Valuvelgede eelised:

  1. Kergem kaal - Alumiinium ja magneesium on umbes kolmandiku võrra kergemad kui teras, mis parandab sõiduki juhitavust, kiirendust ja kütusekulu.

  2. Suurem tugevus - Uuenduslikud tootmistehnoloogiad võimaldavad valmistada sulamvelgi, millel on paremad tugevuse ja kaalu suhted.

  3. Parem soojushajutus - Valuveljed juhivad kuumust tõhusamalt kui teras, vähendades ohtu piduriketta kõverdumiseks või rehvide ülekuumenemiseks.

Kaalutlused valuvelgede valimisel

Valuvelgede ostmisel on oluline arvestada sõiduki marki, mudelit ja vajadusi. Allpool mõned peamised aspektid, mida silmas pidada:

  1. Sõiduki mark ja mudel  - Erinevatel sõidukitel on spetsiifilised velgede mõõtmed, mistõttu on oluline valida täpselt sobivad veljed.

  2. Jõudlustase – Igapäevaseks kasutamiseks võib piisata tavalistest valuvelgedest, kuid tõsisematele autoentusiastidele võivad sobida sepistatud veljed.

  3. Ilmastikutingimused – Ekstreemsed talved, niiske kliima või kõrvetavad suved nõuavad, et veljed oleksid vastupidavad erinevates ilmastikutingimustes.

Kuidas hooldada valuvelgi?

Valuvelgede nõuetekohane hooldus aitab säilitada nende ilu ja funktsionaalsust. Siin on mõned hooldussoovitused:

  • Puhasta regulaarselt – Mustus, sool ja teised saasteained võivad kahjustada valuvelje pinda. Puhasta neid regulaarselt pehme seebi ja veega.

  • Kontrolli kahjusid – Uuri regulaarselt võimalikke mõrasid ja kinnituste pingutust.

  • Kasuta vaha – Vaha kaitseb velje viimistlust ja muudab hilisema puhastamise lihtsamaks.


Kokkuvõte

Valuveljed pakuvad paremat kiirendust, pidurdust ja juhitavust, lisades sõidukile ainulaadset stiili. Valides oma sõidukile õige tüübi ja järgides regulaarselt hooldussoovitusi, saad kindel olla, et su auto püsib kaua ilus ja praktiline.

Previous
Previous

Mõned müüdid valuvelgede taastamisest kummutatud

Next
Next

Kuulsuste autode veljed: SP Studio ülevaade